Jeżeli możesz, zapamiętaj

bd_uspavanka

Pisząc o Bijelo Dugme, a więc i, oczywiście, o Goranie Bregoviciu, zostawiłem sobie coś na deser. Jeśli bowiem sięgam od czasu do czasu do wersji oryginalnych i coverów tych czy innych utworów, to ten pan – z racji skali zjawiska, liczby kolejnych powrotów do swoich kiedyś już nagranych i wydanych na płytach piosenek – mógłby być bohaterem nie tylko krótkiego tekstu, ale całej dysertacji.

[more]

Ako možeš zaboravi (Jeśli potrafisz, zapomnij) to znakomity, wielkiej urody kawałek pochodzący z albumu Uspavanka za Radmilu M. (1983). To była już końcówka współpracy lidera z pierwszym i, co tu dużo mówić, najlepszym wokalistą zespołu, Željko Bebekiem.

Dziesięć lat później ukazał się soundtrack do Arizona Dream, filmu Emira Kusturicy. Trzy utwory zaśpiewal tam sam Iggy Pop. Długo wahał się, czy przyjąć propozycję współpracy od kogoś nieznanego w zachodniej branży. Zdarzyło się, że trafił, bodaj w Nowym Jorku, do knajpy prowadzonej przez emigranta z Bałkanów. Popijając coś mocniejszego, zwierzył mu się ze swoich wątpliwości.

– Bregović?! Nie zastanawiaj się, w Jugosławii to był bóg! – usłyszał w odpowiedzi.

Z kronikarskiego obowiązku odnotuję też, że jedna z wersji tej piosenki pojawiła się na wspólnej płycie GB z Katarzyną Szczot.

[W NaTemat: 9 czerwca 2014]

P.S. Mija ponad rok od napisania obu tekstów o Bijelo Dugme. I stwierdzam z przykrością, że niepojęte są dla mnie wygłoszone kilka miesięcy temu słowa poparcia Gorana Bregovicia dla polityki Putina. Niezbadane, jakimi ścieżkami podążać mogą myśli syna Serbki i Chorwata. Ale to takie niemuzyczne już uwagi.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s